Bílé čáry na obloze. Ing. Roman Christ.

Znáte to asi všichni. Je krásný den, modré nebe a na něm mnoho bílých čar. Bílé čáry, jež ve většině nás již od mládí vyvolávají punc dálek a velkého světa, neboť, jak dnes ví již i malé děti, patří novodobým korábům křižujícím celý svět, tedy letadlům. Bereme je v dnešní době jako naprosto samozřejmé a nikterak nebudí naši pozornost. Jen málokdo zvedne hlavu, aby se na ně zadíval, či si vzdal dalekohled ve snaze získat více detailů a informací. A to je možná škoda, neboť jsou to technické skvosty, vrchol technologického umu a znalostí lidského společenství.

Dne 7. června 2011 proběhla tiskem zpráva, že největší dopravní letadlo světa Airbus A380 patrně poprvé zavítá i do našeho hlavního města. Toto letadlo o rozpětí křídel téměř 80 m dovede pobrat na svoji dvoupatrovou palubu až 853 pasažérů (typicky 555 – dle úpravy)
a přepravit je bez mezipřistání do více než 15 tis. kilometrů vzdáleného místa. Připadá vám, nebo alespoň části technických fandů, tato zpráva zajímavá?  Hledáte spojitosti toho článku, zmíněné zprávy a našeho regionu? Ano, hledáte správně. Zatímco Praha na první přistání tohoto kolosu teprve čeká, nám létá téměř denně tento „drobek“ o vzletové hmotnosti 560 tun nad hlavou.
Stroj patřící letecké společnosti EMIRATES Airline křižuje náš region na pravidelné lince  Manchestr - Dubai.
Má-li v itineráři předepsán let a dostane-li přidělen ten „správný“ letový koridor, lze ho spatřit mezi 17.15 – 17.25 hodinou přímo nad našimi hlavami (Jevíčko).
V letové výšce kolem 10 až 12-ti km je jeho rychlost přes 900 km/h a je velmi dobře pozorovatelný při jasné obloze a nízké vlhkosti vzduchu (přesto doporučuji dalekohled).
Fotografie z vlastního pozorování jsou v příloze. Byly pořízeny dne 13.6.2011 v 17:15 hod při pravidelném průletu A380 nad Jevíčkem,  výška 11887 m, rychlost 932 km/h. Celou ČR Airbus A380 (tento v modifikaci A380-861 označované jako A388) přeletí ani ne za patnáct minut a Řízení letového provozu ČR obdrží za něj poplatek více než 15 tis. Kč za jeden jeho přelet.  Cena tohoto letadla se pohybuje kolem 8,2 miliardy Kč.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poznámka pod čarou:
Věděli jste, že v roce 2003 přímo nad Jevíčkem, patrně ve stejném leteckém koridoru, se uskutečnily desítky přeletů těžkých amerických bombardérů B-52, které z letecké základny Fairford v západní Anglii létaly „plně naložené“ bombardovat Irák? Také ty byly velmi dobře pozorovatelné.

Základní parametry letadla Airbus A380:celková délka73 m
výška   24,1 m
průměr trupu  7,14 m
rozpětí křídel  79,8 m
nosná plocha  845 m2
motory4x dvouproudové    Trent 900 nebo GP 7000
tah motorů   311 kN každý
typická kapacita   555 cestujících
dolet   15 000 km
max. rychlost    0,89 Mach
max. startovní hmotnost    560 t

Návod jak na pozorování – pro ty, co by to také chtěli zkusit
1)      Získání informací o letu:  ·

•   Na stránkách www.emirates.com zvolte Europe a pak Czech Republic.
  •   Na záložce Destinations & Offers  zvolte Emirates Timetables
  •   Zadejte – From: Manchester (MAN)  To: Dubai (DXB) – předvolby vám pomohou.
  •   Zjistěte let, kde je A380, typicky v době psaní tohoto článku v 14.10 hod z Manchesteru.
  •   Malinká čísla v dolním indexu určují, jaká letadla (typ) kdy letí – dole je vysvětlivka.
  •   Nezapomeňte na to, že Manchester je o hodinu zpět a Dubai o dvě hodiny dříve oproti našemu času.·
  •   Kontakt na odletovou tabuli do  Manchester (DEPARTURES) http://www.manchesterairport.co.uk/flightinformation/ ·
  •   Čas uvedený je čas nástupu, letadlo se dostane do vzduchu s cca 30 minutovým zpožděním. Teprve pak je vidět na radaru

2)      On-line sledování letu:·

•   Jděte na stránku www.flightradar24.com . ·
  •   Zde se přepněte do záložky „Settings“ a zaškrtněte v části „Filter“ možnost „Aircraft type“.  ·
  •   Do řádku dole napiště „A38“ (bez těch uvozovek a nuly na konci!!!) a zmáčkněte tlačítko „Add filter“. ·
  •   Nahoře se přepněte zpět na „map“.·
  •   Měla by být vidět pouze letadla typu A380.·
  •   Kliknutím na letadlo se dozvíte více, včetně trajektorie.·
  •   Buďte trpěliví, občas se letadlo jakoby ztratí. ·
  •   Na Irákem, Tureckem, Černým mořem – informace dostávat nebudete.·
  •   Skeny obrazovek PC ze stránek www.flightradar24.com  při typickém pozorování jsou v příloze.

3)      Výběr pozorovacího místa·

• Nenechte se zmást odchylkami od trajektorie mapy na www.flightradar24.com . Počítá trasu jen pospojováním bodů s nahlášenými souřadnicemi.  Z pohledu této mapy to vypadá jako by letělo téměř nad úrovni  Moravské Třebové.·
  • Pozorováním z Červeného kopce u Jevíčka to vypadá, jako by letělo úplně přesně nad Jevíčkem. Nedovedu ale odhadnout, zda se nejedná jen o optický klam.·
  • Snažte se pozorovat se sluncem v zádech.·
  • V zimním období je pozorování snazší, neboť je v podvečer slunce již nízko nad obzorem a osvětluje tak letadlo ze spodní části.·
  • Doporučuji pozorovací stanoviště nad pomníkem napoleonských válek nebo na Červeném kopci .

Fotografie Ing. Roman Christ - Airbus A380

Zdroje informací: