Vše o půjčování

Poplatky a veškeré informace k půjčování a rezervaci

Novinky a akce

Informace o akcích připravovaných knihovnou

Služby knihovny

Služby, které poskytuje knihovna čtenářům a veřejnosti

Regionální služby

Služby a informace, které poskytujeme obcím v okolí

O městu Jevíčko

Podívejte se na krásy našeho města Jevíčko

Skautská pošta

Městská knihovna je kontaktním místem pro Skautskou poštu. Před sto lety, na podzim roku 1918, se tehdejší starosta Junáka – českého skauta, Josef Rössler-Ořovský spolu se zakladatelem skautingu, A. B. Svojsíkem, stali iniciátory pomoci skautů vládě nově vznikající republiky.

„Svojsík svolal skauty 28. října 1918 pomocí inzerátu v odpoledních novinách. Na druhý den se v ulicích Prahy objevily stovky skautů a skautek, kteří se okamžitě zapojili do služby nově vznikající republice. Někteří vykonávali ve dne v noci strážní službu na strategických místech, mladší skautky šily kokardy pro důstojníky a policisty, starší pomáhaly jako úřednice, telefonistky nebo tlumočnice,”  popisuje vedoucí Skautského archivu, Roman Šantora.
Zhruba stovka skautů se pak zapojila do služby doručování zásilek. Na kole, pěšky i tramvají, ve dne i v noci, přenášeli důležité zprávy mezi členy Národního výboru a novými úřady. Psaní byla opatřena speciálním razítkem, podpisem kurýra a známkou, která byla v podstatě první čekoslovenskou známkou v poštovním styku a první známkou na světě se skautskou tematikou.

Divákům ČT Déčko přiblíží tuto bouřlivou dobu nový zábavně-vzdělávací seriál Skautská pošta 1918, jehož první díl má premiéru právě dnes. Jeho hlavní postavou je 116letý pradědeček, kterého hraje Pavel Zedníček. Jako dospívající skaut se do kurýrní služby zapojil a nyní o svých zážitcích, leckdy notně přibarvených, vypráví svým pravnoučatům. V každém dílu bude na diváky čekat setkání s jednou významnou historickou osobností: Karlem Kramářem, A. B. Svojsíkem, Emou Destinnovou, Jaroslavem Foglarem nebo Eduardem Štorchem. Animované sekvence seriálu zobrazující pradědečkův deník si vzala na starosti ilustrátorka Lucie Lomová. Na vývoji seriálu se podílel i Junák – český skaut prostřednictvím konzultací scénářů a zápůjček ze svého archivu.

Pravidla soutěže.

Vyhledávání v katalogu

Otevírací doba
PO: 12.30 – 18.00
ÚT: 8.00 – 11.00 a 12.30 – 16.00
ST: 8.00 – 11.00 a 12.30 – 16.00
ČT: 8.00 – 11.00 a 12.30 – 17.00
PÁ: ZAVŘENO
SO: 8.00 – 11.00
NE: ZAVŘENO

Odběr novinek

Buď informovaný ohledně novinek a akcích pořádaných knihovnou.